Wielkimi krokami zbliża się data rozpoczęcia wielonarodowej imprezy sportowej o globalnym zasięgu. Jest ona dedykowana najlepszym zawodnikom Starego Kontynentu. Mowa o III Igrzyskach Europejskich, które przeprowadzone zostaną w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r. Ich organizatorem jest Małopolska i miasto Kraków. Areny sportowego współzawodnictwa pojawią się nie tylko w miastach Małopolski, jak m.in. Kraków, Zakopane, Nowy Targ, Oświęcim czy Myślenice. Zmagania sportowe odbędą się bowiem również choćby w Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.
Organizacja imprezy o takim zasięgu wymaga podjęcia stanowczych kroków w ramach realizacji programu antydopingowego. Stąd też Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) oraz Igrzyska Europejskie 2023 Sp. z o.o. podjęły aktywną współpracę. POLADA będzie odpowiedzialna za pobieranie próbek oraz ich transport, rekrutację personelu, a także za zapewnienie niezbędnego sprzętu. Agencja będzie wykonywała w tym zakresie kontrole na zlecenie Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (ITA). ITA prowadzi kompleksowy i niezależny program antydopingowy, zaś Igrzyska Europejskie stanowią kolejne sportowe wydarzenie nim objęte. Program antydopingowy na czas Igrzysk zostanie wdrożony w pełnej zgodności ze Światowym Kodeksem Antydopingowym, z wykorzystaniem międzynarodowych najlepszych praktyk oraz doświadczenia ITA w zarządzaniu tak dużymi działaniami w zakresie czystego sportu.
Prognozuje się, że podczas imprezy zostanie pobranych około 1200 próbek od sportowców. Zadania w tym zakresie wykonywać będzie 60 międzynarodowych kontrolerów antydopingowych, 10 pielęgniarek, 10 koordynatorów i aż 120 wolontariuszy. Łącznie powstaną 33 stacje kontroli antydopingowej, w każdym miejscu sportowej rywalizacji.
Dla Polskiej Agencji Antydopingowej realizacja wskazanych zadań stanowić będzie największe przedsięwzięcie w historii jej funkcjonowania.
r.pr. dr Michał Leciak
Żródło: https://antydoping.pl/polada-oficjalnym-wykonawca-programu-antydopingowego-podczas-igrzysk-europejskich/