Komitet Wykonawczy MKOl zawiesza Rosyjski Komitet Olimpijski ze skutkiem natychmiastowym

Im bliżej Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, tym więcej będzie się mówiło o starcie w nich rosyjskich sportowców. Wczoraj, 11 października, Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski „ze skutkiem natychmiastowym, do odwołania”.

Bezpośrednią przyczyną zawieszenia, jak czytamy w komunikacie MKOl-u, było “jednostronna decyzja podjęta przez Rosyjski Komitet Olimpijski w dniu 5 października 2023 r. o włączeniu, jako swoich członków, regionalnych organizacji sportowych podlegających Narodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (NKOl) Ukrainy (tj. Donieck, Chersoń, Ługańsk i Zaporoże)”. MKOl stwierdził, że uznanie dokonane w ubiegły czwartek stanowi „naruszenie Karty Olimpijskiej, ponieważ narusza integralność terytorialną Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy”.

W świetle takiego działania Rosyjskiego Komitetu Olimpjskiego, “Komitet Wykonawczy MKOl zdecydował, że:

  1. Rosyjski Komitet Olimpijski zostaje zawieszony ze skutkiem natychmiastowym do odwołania.
  2. Zawieszenie pociąga za sobą następujące skutki:

– Rosyjski Komitet Olimpijski nie jest już uprawniony do działania jako Narodowy Komitet Olimpijski w rozumieniu Karty Olimpijskiej i nie może otrzymywać żadnych funduszy od Ruchu Olimpijskiego.

– Jak stwierdzono w stanowisku i zaleceniach MKOl z dnia 28 marca 2023 r., które pozostają w całości w mocy, MKOl zastrzega sobie prawo do podjęcia decyzji o udziale indywidualnych sportowców neutralnych posiadających paszport rosyjski w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Mediolanie i w Cortina d’Ampezzo w 2026 r. we właściwym czasie.

Komitet Wykonawczy MKOl zastrzega sobie również prawo do podjęcia wszelkich dalszych decyzji lub środków w zależności od rozwoju sytuacji.”

W odpowiedzi Rosyjski Komitet Olimpijski nazwał zawieszenie „kolejną decyzją przynoszącą efekt przeciwny do zamierzonego, mającą oczywiste motywacje polityczne”. Przypomnijmy, że Ukraina zagroziła bojkotem przyszłorocznych Igrzysk w Paryżu, jeśli nie zostanie utrzymany całkowity zakaz dla rosyjskich i białoruskich sportowców.

Obecnie sankcje MKOl oznaczają, że na terytorium Rosji oraz jej sojuszniczej Białorusi nie można organizować międzynarodowych wydarzeń sportowych, a także nie wolno używać flag, hymnów narodowych ani żadnego innego symbolu narodowego obu krajów.

r.pr. Bartłomiej Rosiak