Juventus ukarany!

Jak grom z jasnego nieba spadła na świat futbolu informacja o karze dla Juventusu F.C. Klub reprezentantów Polski – Wojciecha Szczęsnego oraz Arkadiusza Milika, został ukarany odjęciem 15 punktów z dotychczasowego dorobku w obecnym sezonie, co praktycznie wyklucza go z walki o mistrzostwo Włoch i jednocześnie bardzo utrudnia w ogóle zakwalifikowanie się do europejskich pucharów na przyszły sezon.

Sytuacja może przypominać tę z 2006 roku, kiedy to klub ze stolicy Piemontu na skutek słynnej “Afery Calciopoli” został ukarany 9 minusowymi punktami, jednak wtedy bardziej brzemiennym w skutkach było odebranie tytułów mistrzowskich za sezony 2004/2005 oraz 2005/2006, jak również degradacja do Serie B. Tym razem kara jest mniej dotkliwa, również dlatego, że u jej podstaw nie leżą (przynajmniej bezpośrednio) przesłanki korupcyjne. Co zatem było przyczyną do nałożenia na Bianconerich wspomnianej kary?

Orzeczenie o minusowych punktach podjął Sąd Apelacyjny Włoskiej Federacji Piłkarskiej, przychylając się do wniosku prokuratora, który – co ciekawe – przewidywał ukaranie Juventusu 9 punktami. Orzeczona kara jest efektem nieprawidłowości finansowych, dotyczących transakcji Starej Damy. Klub miał zawyżać wartości transferów, by w ten sposób móc poprawić wartość swoich aktywów. Sytuacja miała mieć miejsce od 2020 roku.

Juventus może jeszcze odwołać się od tej decyzji do odpowiedniego organu orzekającego, działającego przy Włoskim Narodowym Komitecie Olimpijskim (Collegio di Garanzia dello Sport), jednakże podstawą odwołania mogą być wyłącznie naruszenia procedury (dotyczące chociażby postępowania dowodowego), a nie część merytoryczna, np. wysokość kary. Klub we wstępnym oświadczeniu zapowiedział, że podejmie działania w tym zakresie, oczekując na uzasadnienie decyzji.

Nie tylko klub został ukarany. Jak czytamy bowiem na oficjalnym portalu Sąd Apelacyjnego Włoskiej Federacji Piłkarskiej:

“Federalny Sąd Apelacyjny, któremu przewodniczy Mario Luigi Torsello, częściowo uwzględnił apelację Prokuratury Federalnej (…) nakładając na Juventus 15 punktów karnych do odbycia w bieżącym sezonie piłkarskim oraz zawieszeniem dla 11 menedżerów Juventusu (30 miesięcy dla Paraticiego, 24 miesiące dla Agnelliego i Arrivabenego, 16 miesięcy dla Cherubiniego, 8 miesięcy dla Nedveda, Garimbertiego, Vellano, Veniera, Hughesa, Marilungo i Roncaglio).”

Interesujące jest, że w tym samym postępowaniu kary uniknęło 8 innych, zaangażowanych klubów: Sampdoria, Pro Vercelli, Genua, Parma, Pisa, Empoli, Novara i Pescara oraz ich dyrektorzy i menedżerowie.

Kolejny raz zatem największe reperkusje futbolowej afery na Półwyspie Apenińskim ponosi właśnie Stara Dama. Będziemy na bieżąco monitorować ten temat.

r.pr. Bartłomiej Rosiak