Podobno ulubionym dniem wszystkich sympatyków piłki nożnej we Włoszech jest poniedziałek. Dlaczego? To właśnie tego dnia kibice spotykają się licznie w restauracjach, kawiarniach, kawiarenkach czy domowym zaciszu i dyskutują, nie tyle o meczach, które odbyły się w miniony weekend tylko o sędziowskich kontrowersjach. Temat stary jak świat, ale wśród kibiców wzbudza od zawsze największe emocje. Analizy czy dany sędzia w odpowiedni sposób zinterpretował sytuacje boiskowe zestawiając je z obowiązującym „piłkarskim prawem” jest czymś co każdy kibic piłkarski zna doskonale. Więc jak to z tym piłkarskim prawem było od początku?
Wiele nacji przypisuje sobie miano twórcy najpopularniejszego sportu na świecie jakim jest piłka nożna. Od wielu lat toczy się dyskusja czy pierwsi byli Azjaci, którzy do dzisiaj twierdzą, iż pierwsze kopnięcie futbolówki miało miejsce na dalekim wschodzie, czy może Meksykanie, bo przecież to w miejscowości Chichen Itza, według naukowców, znajduje się najstarsze boisko na świecie. Wszystkich podzielić chcą natomiast Anglicy, którzy całkiem słusznie uważają i początek futbolu miał miejsce dopiero wtedy gdy zasady gry zostały skodyfikowane, a miało to miejsce w 1848 roku gdy powstały „Zasady Cambridge” czyli pierwsze, wewnętrze przepisy gry w piłkę nożną.
Pomimo tego, iż istnieją wątpliwości jaką nację możemy uznać za twórców futbolu, tak nie ma najmniejszych wątpliwości, że pierwsze powszechne przepisy gry w piłkę nożną powstały w Anglii, a ich twórcą był International Football Association Board (The IFAB), czyli organizacja założona przez przedstawicieli Anglików, Szkotów, Walijczyków oraz Irlandczyków. Organizacja ta po dzień dzisiejszy jest odpowiedzialna za nowelizacje i zmiany przepisów gry w piłkę nożną, a także zajmuje się rozstrzyganiem spornych kwestii oraz dokonywaniem interpretacji poszczególnych piłkarskich zasad.
Nie da się ukryć, że największą rewolucją w historii, wprowadzoną przez IFAB było powstanie systemu VAR czyli zaangażowanie sędziów asystentów wideo. Pierwsze spotkanie piłkarskie, w której uczestniczyli sędziowie asystenci wideo odbyło się 12 sierpnia 2016 roku w New Jersey. System ten zyskał na tyle przychylność zarówno władz piłkarskich jak i samych zawodników, że w 2018 roku użyto go na największym wydarzeniu piłkarskim świata, czyli podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Rosji. Aktualnie system VAR obowiązuje we wszystkich flagowych rozgrywkach piłkarskich na poziomie międzynarodowym, a poszczególne krajowe związki piłkarskie wprowadzają go w organizowanych przez siebie rozgrywkach.
IFAB rok rocznie wydaje znowelizowane przepisy gry w piłkę nożne. O ile podstawowe zasady nie zmieniły się praktycznie od ponad 100 lat, tak IFAB systematycznie nowelizuje niektóre aspekty gry, pozwalające piłce nożnej w dotrzymaniu kroku otaczającej nas rzeczywistości. Podstawową zasadą jaką kieruje się w/wym. organizacja jest zasada „play fair” i każda zmiana przepisów w pierwszej kolejności sprawdzana jest pod kątem tego czy jej wprowadzenie umocni przedmiotową zasadę.