Rola sztucznej inteligencji w sporcie

Jeszcze paręnaście lat temu, nikt by się nie spodziewał, że w dziedzinie jaką jest sport znajdzie się miejsce na zastosowanie sztucznej inteligencji. Zastanawiać się można jaka może być jej rola, bowiem nikt nie zastąpi lat pracy sportowców na treningu, wylanego potu czy też po prostu talentu z którym rodzą się niektóre światowej sławy gwiazdy. Tak, to prawda sztuczna inteligencja nie zastąpi pracy człowiek, lecz może pomóc w znacznym stopniu przy kształtowaniu sportowca i układaniu planu jego pracy.

W piłce nożnej jak i innych sportach możemy zauważyć arbitrów sportowych, którzy wspomagają się systemem, który nosi nazwę „VAR”. Jest to niezwykle pomocny system, który wykorzystuje technologię wideo a także sztuczną inteligencję. Z racji faktu, iż dynamika gry jest bardzo szybka, sędziowie w trakcie meczu nie są w stanie przewidzieć każdego przewinienia zawodników. Wtedy wspomagają się owym systemem Video Assistant Referee, który nie tylko pomaga wyeliminować rażące błędy zawodników, ale także wspomaga weryfikację oraz zapobiega błędom popełnianym przez sędziów boiskowych. Co ważne niebyle kto może obsługiwać tą technologie, są to specjalnie przeszkoleni do tego sędziowie tzw. Asystenci Wideo. W trakcie trwania rozgrywek sportowych usytuowani są na specjalnym pojeździe, który stanowi swego rodzaju „bazę”, w której nagrywają trwające spotkanie, a zarazem mają łączność z sędzią głównym, który w kilku określonych sytuacjach może posiłkować się pomocą z nagrań. Owych konkretnych sytuacji jest cztery. Pierwszą z nich jest wątpliwość czy strzeloną bramkę możemy uznać, bądź czy okoliczności, które zaszły uniemożliwiają przyznanie gola. Kolejnym przypadkiem jest wątpliwa pewność arbitra czy powinien On zastosować bądź nie rzut karny. Obejrzenie Wideoweryfikacji jest niewątpliwe pomocne, gdy sędzia ma wątpliwości, którego z zawodników ukarać czerwoną bądź żółta kartką. Zwłaszcza przy karze jaką jest czerwona kartka, która wyklucza zawodnika z rozgrywek i nakłada kary finansowe a jak wiadomo człowiek jest istotą, która się myli, więc przy tak ważnych decyzjach lepiej jest się upewnić.

Pierwszym zastosowaniem systemu VAR na Świecie została próba testowa zezwolona przez Międzynarodową Radę Piłkarską (IFAB) w sierpniu 2016 roku podczas spotkania między New York Red Bulls II a Orlando City B. Po owych testach został oficjalnie wprowadzony w 2017 roku w lidze amerykańskiej, niemieckiej Bundeslidze, portugalskim Primeira Liga oraz włoskiej Serie A. W Polsce po raz pierwszy do Ekstraklasy został wprowadzony również w roku 2017 dokładnie 28 maja, gdzie zadebiutował w meczu Korona Kielce vs. Legi Warszawa. System ten jest stosowany po dzień dzisiejszy w największych imprezach sportowych oraz najważniejszych rozgrywkach. Pomimo, iż system ten był przełomem i w znaczącym stopniu pomógł podnieść poziom nieomylności arbitrów, to jednak możemy się spotkać się z opiniami oponentów owej rewolucji. Jak już zostało powiedziane system ten, może być użyty w czterech najważniejszych, ściśle określonych sytuacjach, zaś inne przewinienia potraktowane są jako te mniej ważne (podczas których system nie może zostać użyty), co może powodować spięcia pomiędzy zawodnikami a sędziami. Jedną z często wspominanych również wad jest zakłócanie płynności spotkania, gdyż jak wiadomo aby sprawdzić przewinienie sędzia główny musi połączyć się z asystentem wideo, ten przeanalizować dany fragment i następnie ustalić czy do owego doszło. Wszystko skutkuje przerwaniem spotkania, a nawet możliwości doliczenia nawet kilku minut do regulaminowego czasu gry.

System ten jak widać ma wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Okazuje się, że również w pewnym sensie możemy porównać go do człowieka. Mimo, iż wspomagany przez sztuczną inteligencje nie jest on stuprocentowo precyzyjny i idealny.

Kinga Janowska

KNPS „Lex Sportiva” UMK

Źródło:

1. http://www.sport.pl/pilka/7,64946,23153251,oficjalnie-var-zatwierdzony-na-mistrzostwa-swiata-w-rosji.html

2.https://sport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/var-system-powtorek-wkroczyl-do-pilki-noznej-to

rewolucja,700010.html

3. Technologia w piłce nożnej – rozwój – Sportol.pl

4. Mecze Fortuna 1. Ligi z wykorzystaniem systemu VAR | Federacja | Polski Związek Piłki Nożnej (pzpn.pl)

5. Dokumenty | Polski Związek Piłki Nożnej (pzpn.pl)