Pandemia COVID-19, która ogarnęła świat w marcu 2020 roku, bez wątpienia wywarła głęboki wpływ na różnorodne aspekty życia społecznego. Jednym z obszarów, który doświadczył szczególnie istotnych zmian, jest świat sportu. W tym artykule skoncentrujemy się na kluczowych aspektach, w jakie pandemia wpłynęła na tę dynamiczną sferę naszego życia. Na początku należy rozważyć aspekt zawieszenia oraz przełożenie na wydarzenia sportowe, co tak naprawdę stało się rzeczywistością w czasie trwającej pandemii COVID- 19, a kalendarz sportowy uległ poważnym zakłóceniom. Odległe daty planowanych zawodów stały się niewiadomą, co wymagało elastycznego podejścia do organizacji. Oczywistym było rozpatrzenie organizacji zawodów sportowych w kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego sportowców, bowiem dla sportowców, bezpieczeństwo stało się priorytetem. Rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa, testy i izolację wprowadzono, aby zminimalizować ryzyko zakażeń wśród zawodników.
Ponadto, atmosfera wydarzeń sportowych uległa zmianie z powodu ograniczonego lub zupełnego braku udziału publiczności. To zaś wpłynęło nie tylko na emocje związane z wydarzeniami, ale również na przychody z biletów i handlu. Należy zaznaczyć, iż z perspektywy ekonomicznej znacząco dało się odczuć spadek przychodów z biletów i sponsoringu, które były odczuwalne w aspekcie finansowania klubów, związków sportowych i organizacji. Dla wielu instytucji sportowych stało się konieczne szukanie nowych źródeł dochodów.
Co więcej,izolacja, niepewność i presja wynikająca z pandemii skutkowały narastającymi problemami zdrowia psychicznego u sportowców. Wsparcie psychologiczne stało się kluczowym elementem dbałości o dobre samopoczucie zawodników. Jeżeli chodzi o współprace z psychologami, to podczas pandemii mogliśmy zauważyć znaczny wzrost podmiotów, które zdecydowały się na podjęcie owej współpracy i przeanalizowania niektórych kwestii ze specjalistami. Oprócz tego, konieczność przeniesienia części wydarzeń do przestrzeni wirtualnej stała się nieunikniona. To wymagało nowych umiejętności, technologii i kreatywności w organizacji wydarzeń online. Towarzyszącym czynnikiem była ciągła walka z pandemią wymagająca współpracy na szczeblu międzynarodowym. To także miało wpływ na organizację zawodów międzynarodowych oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. Nowe standardy bezpieczeństwa i procedury stały się częścią codzienności oraz stanowiły wyzwanie w powszechnie obowiązującym świecie sportu, bowiem organizacje sportowe muszą stale dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości.
Podsumowując, Pandemia COVID-19 wywarła wpływ na świat sportu na wielu płaszczyznach, zmuszając go do adaptacji, innowacji i współpracy. Jednakże, te wyzwania stworzyły również okazje do zmiany, modernizacji i poszukiwania nowych rozwiązań. Kluczem do przyszłości sportu będzie utrzymanie równowagi między bezpieczeństwem a kontynuacją pasji sportowej, jednocześnie dbając o zdrowie wszystkich jego uczestników.
Nikola Stefanowska, Kinga Janowska
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Źródła:
2. Physical activity in the COVID-10 pandemic Beata Mucha Instytut Przyrodniczo-Techniczny Państwow, Monika Mucha Zakład Zachowań Konsumenckich
3.https://www.monz.pl/Ocena-wplywu-pandemii-COVID-19-na-poziom-aktywnosci-fizycznej-oraz-stan-psychiczny,166768,0,1.html