“Pocałunek Rubialeza”… pocałunkiem śmierci?

Skandali i afer w hiszpańskim futbolu ciąg dalszy. Po aferze z domniemanym wpływaniem na wyniki sportowe hiszpańskiej Primera Division, w której główne role odgrywa FC Barcelona i emerytowany sędzia Enriquez Negreira (informowaliśmy o niej tutaj) teraz przyszła czas na aferę z udziałem Luisa Rubialesa – szefa Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej.

Sprawą zajmuje się Komisja Dyscyplinarna FIFA i to ona poinformowała dzisiaj, że względem Luisa Rubialesa wszczęte zostaje postępowanie dyscyplinarne. Przyczyną tego wszczęcia są “wydarzeniami, które miały miejsce podczas finału Mistrzostw Świata Kobiet w dniu 20 sierpnia 2023 r.” – jak czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie FIFA.

Co się kryje za enigmatycznym opisem przyczyny wszczęcia postępowania? Po finale Mistrzostw Świata Kobiet, w którym Hiszpanki pokonały Angielki wynikiem 1:0, miała miejsce zwyczajowa ceremonia dekoracji oraz wręczenie medali i pucharu. Podczas składania gratulacji swoim rodaczkom, Luis Rubiales pocałował w usta Jenni Hermoso, jedną z nowych mistrzyń świata. Hiszpańska Federacja Piłkarska wydała oświadczenie, w którym napisano, że „był to całkowicie spontaniczny wspólny gest […] przywiązania i wdzięczności”. Wywołało to burzę w hiszpańskich mediach, a dzisiaj spowodowało również wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Jak czytamy bowiem w art. 13 ust. 1 i 2 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA, jednym z karanych zachowań jest na przykład “znieważenie w jakikolwiek sposób osoby fizycznej lub prawnej, w szczególności poprzez obraźliwe gesty, znaki lub język”. Regulacja ta zawiera katalog otwarty, jeżeli chodzi o sankcjonowane zachowania, wobec czego Komisja Dyscyplinarna FIFA mogła znaleźć podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, nawet za spontaniczny – według Rubialesa – gest.

Komisja Dyscyplinarna FIFA przekaże dalsze informacje na temat postępowań dyscyplinarnych dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji w tej sprawie.

r.pr. Bartłomiej Rosiak